![]() |
Pokrovna vrtnica 'Summerwind' |
V Evropi so do 18. stoletja poznali le eno vrsto vrtnice in sicer mnogocvetno vrtnico. Iz Kitajske so se kasneje razširile vrtnice, katerih značilnost je bila večkratno cvetenje. Z križanjem so razvili hibride čajevke, le te pa so predhodnice današnjih modernih vrtnic.
Sajenje vrtnic
![]() |
Vrtnice potrebujejo sončni prostor na vrtu, brez intenzivne podrasti. Prostor lahko poljubno oblikujemo |
Obrezovanje vrtnic
Obrezovanje vrtnic je pomembno opravilo, ker je od tega kasneje odvisna nadaljnja lepota sadike. V Primorju režejo vrtnice že v mesecu februarju, ponekod tudi prej zaradi toplejšega podnebja. Za obrezovanje vrtnic moramo imeti ostre sadjarske škarje, za močnejše stare veje celo žagico, predvsem za pomlajevanje plezavk. Dobro moramo zaščititi tudi sebe z rokavicami in debelejšim oblačilom.
Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Pravi čas za rez vrtnic je takrat, ko zacveti forsitija, to je sredina meseca marca. Rez je potrebna zato, da rastlino oblikujemo v primerno gost in razrasel grm primerne oblike, rastlino pomladimo hkrati pa omogočimo dovolj zračnosti in zmanjšamo možnost pojava glivičnih bolezni. Poleg oblikovne rezi med obrezovanjem odrežemo vse stare in odmrle veje in okužene poganjke. Poganjke pa prikrajšujemo na navzven rastoče popke. zato z rezjo tudi ni dobro prehitevati in obrezujemo ko so zdravi in dobro razviti popki dobro vidni. Vrtnice namreč cvetijo na poganjkih, ki se bodo razvili iz letošnjih dobro razvitih popkov.
Bolj kot bomo vrtnice obrezali več bo novih poganjkov. Pri vseh vrtnicah tako izrežemo stare poganjke, saj ti ne bodo več cveteli. Tudi slabe poganjke moramo odrezati, saj poganjki, ki nimajo debeline vsaj za debelost svinčnika niso dobri. Porežemo tudi sredino grma in tiste poganjke, ki se med seboj dotikajo in drgnejo. Stare poganjke režemo čisto pri tleh. Izrežemo tudi vse divjake - spoznamo jih tako po barvi, kot po rasti, saj rastejo ravno in nimajo brstov.
Rez vrtnic se razlikuje glede na tip vrtnic
Sproti moramo odstranjevati divjake, ki izraščajo izpod cepljenega mesta, saj ti rastlini odvzemajo hrano. Zemljo odmaknemo in tik ob korenini porežemo divjake in zagrnemo zemljo nazaj.
Škodljivci in bolezni vrtnic
![]() |
Črna listna pegavost vrtnic (Diplocarpon rosae) |
Prevretek iz gabezovih listov za dognojevanje vrtnic
Prevretek iz gabezovih listov vsebuje rudninske snovi ter dušikove in kalijeve spojine, ki krepčajo vrtnice. Za pripravo gabezovega prevretka potrebujemo 1 kg narezanih svežih gabezovih listov in 10 l vode. Narezane liste pomešamo z vodo in postopek mešanja ponovimo vsak dan 10-14 dni. Po 10 do 14 dni pripravek razredčimo z vodo 1:10 (1 l pripravka + 10 l vode) in z pripravljenjo mešanico zalivamo tla okrog vrtnic.
Črna listna pegavost na vrtnicah
Črna listna pegavost vrtnic (Diplocarpon rosae) se pojavlja v deževnih obdobjih leta, ko je tudi v zraku več zračne vlage. Bolezen se pogosto pojavi na manj odpornih sortah in preveč pognojenih tleh z dušikom. Zato je priporočljivo gnojenje vrtnic z gnojili, ki vsebujejo manjši odmerek dušika (N). Vrtnice z temno zelenimi, voščenimi listi so skoraj popolnoma odporne na to bolezen, oziroma prizadene le posamezne dele rastline, vrtnice z bolj bledikavimi listi, ter starejše sorte pa lahko bolezen popolnoma ogoli.