Bazilika je nepogrešljiva na zelenjavnem vrtu. |
Med vsemi zelišči je bazilika (Ocimum Basilicum) nekaj posebnega. V Indiji jo častijo kot sveto rastlino, posvečali so jo namreč svojim najvišjim bogovom. V pravoslavni veri ima bazilika prav tako svoje častno mesto - voda postane sveta voda za krst takrat, ko jo posvetijo z baziliko. Ime Bazilika bi naj pomenilo "kraljevsko dišeče". Bazilika je enoletna začimbnica, ki vsebuje veliko vode in manj eteričnega olja. Eterična olja, ki jih vsebuje so različna in to daje baziliki značilne vonjave. Najboljša je sveža bazilika, saj se z sušenjem izgubijo njene vonjave in ravno zato je pomembno, da imamo v kuhinji pri roki svežo baziliko, ki jo lahko gojimo kar v lončkih na svetli okenski polici. Bazilika vsebuje tudi veliko mineralov in elementov v sledeh. To so dragocene rudnine, ki jih je vse manj in ravno zato bi morali baziliko redno uporabljati pri pripravi jedi. Uživamo jo lahko kot dodatek solati, z paradižnikom, stročnicami in z korenčkom.
Bazilika na vrtu ali v lončkih
Bazilika je enostavna za vzgojo iz semena. |
Danes je poznanih veliko vrst bazilike, okoli 150 jih je in pojavljajo se vedno nove z okusom po ananasu, čokoladi, mentolu. Baziliko lahko v lončke sejemo preko celega leta, na
prosto pa jo presajamo ali preselimo konec maja, ko mine nevarnost spomladanskih pozeb in so tla ter ozračje primerno ogreti. Izberimo sončno
mesto na gredici. Če baziliko gojimo v lončkih, jih postavimo v bližino okna ali na mesto, kjer ni prepiha. Za grmičasto razraščanje s stranskimi poganjki, baziliki prikrajšamo poganjke. Poganjke lahko pričnemo krajšati, ko je že razvitih nekaj pravih listov in je rastlina v bujni rasti.
Vse vrste bazilik je na splošno precej enostavno gojiti, če upoštevamo dejstvo, da je bazilika izrazita toploljuba rastlina, ki prične z rastjo šele takrat, ko je dovolj toplote in sonca. Za gojenje v loncih izberemo s soncem osvetljeno okensko polico.
Baziliko sejemo na toplo, na prosto šele takrat ko se dovolj otopli (konec aprila, maja). Bazilika je svetlokalilka, zato semena pri setvi ne pokrijemo z zemljo. Da ohranimo vlago v območju semena pokrijemo setveni lonček s prozorno plastiko ali steklom.
Kdaj sejemo baziliko?
Sejančki bazilike. |
Sveta bazilika
Sveta bazilika (Ocimum sanctum). |
Posebno cenjena je Sveta bazilika (Ocimum sanctum), v Indiji 'Tulsi', ki je v tropskih deželah trajnica, pri nas jo gojimo kot enoletnico. V Indiji uspevata dve vrsti svete bazilika, zelenolistna in škrlatnolistna. Iz svežih listov se pripravlja izvleček cenjen pri zdravljenju težav s kožo (akne in mozolji), pri zdravljenju prebavnih težav in težav z dihali (kašelj in bronhitis).
Sveto baziliko si lahko vzgojimo iz semena, ki ga je mogoče kupiti tudi pri nas, ali kupimo vzgojeno sadiko pri vrtnarjih. Da bomo lahko sveto baziliko v maju, ko se otopli presadili na prosto in si zagotovili dovolj lastnih pridelanih sadik, jo sejemo že v aprilu v setvene platončke v svetlem in ogrevanem prostoru.
Ob ugodnih pogojih je vznik rastlinic hiter, prav tako kasnejši razvoj, ko mlade rastline pikiramo v večje lončke in jih gojimo do presajanja na prosto, v ogrevanem prostoru. Sveta bazilika je priljubljena balkonska rastlina za gojenje v loncih, saj z močnim vonjem, ki ga oddajajo listi rastline in škrlatnimi cvetovi, spominja nase skozi celo poletje.
Drobnolistna bazilika
Drobnolistna bazilika Piccolino.
|
Škrlatnolistna bazilika
Sejančki škrlatne bazilike. |
Škrlatnolistna bazilika je nekoliko manj aromatična, z manj mesnatimi listi. Izredno dekorativna in hvaležna enoletnica za skupinske zasaditve balkonskih korit, na sončni strani. Škrlatnolistna bazilika se posebno lepo poda sadikam drobnoplodnega paradižnika v okrasnem loncu na balkonu ali okenski polici in bujno zacveti v sredini poletja če vrhov ne vršičkamo. V okrsne namene jo pustimo da cveti na dolgih cvetnih poganjkih. Za bolj grmičasto rast baziliko vršičkamo in tako vzpodbudimo razvoj stranskih poganjkov, velja za vse vrste bazilik.
http://en.wikipedia.org/wiki/Basil
© Koristno in uporabno