Ametist

Kristal ametist
Ametist Dioniz, bog vina in pesmi, je nekoč v jezi zaprisegel, da bo ubil prvega smrtnika, ki bo prišel mimo. Ta nesrečni smrtnik je bila Ametist, prelepa mladenka. Artemida, boginja lova, se je odločila posredovati in Ametist je spremenila v bel kamen. Ko je Dioniz to videl, se je maščeval in po lepem belem kamnu polil rdeče vino. Odtod naj bi dobil ametist vijolično barvo, ki je najbolj intenzivna na vrhu. Škrlatna je bila stoletja kraljevska barva. Bogati in vplivni ljudje so tako nosili ametist kot statusni simbol.

Ametist in nadnaravne moči

Ametist je ena izmed varicij kremena, ki tvorijo velike kristale. Vijolično je obarvan zaradi vključenih železovih in manganovih nečistoč. Pojavlja se v različnih odtenkih vijolične barve, lahko pa je kombiniran z belim kremenom.

V ljudskem izročilu ima ametist mnoge nadnaravne moči. Daljnosežno naj bi prinašal srečo, varoval pred črno magijo, boleznimi in pred pijanostjo. 

Ametist spodbuja intuicijo, krepi imunski sistem in celotni organizem, pomaga pri slabokrvnosti, uravnava krvni sladkor, ugodno deluje na srce, živčni sistem in mišično tkivo; ščiti pred škodljivimi sevanji in zunanjimi psihičnimi pritiski, krepi spomin in voljo, vrača samozavest, pomaga pri odvisnostih, osvobaja strah. Zelo vpliva na vse vrste bolečin, telesne in čustvene.

Nahajališča ametista

Nahajališča ametista najdemo v mnogih območjih po svetu, vključujoč Mehiko, Brazilijo, Urugvaj, Afriko in Rusijo. Ruski kamni (iz uralskih območij) so najbolj cenjeni, saj so zelo čisti in temni.