Navadna mirta (Myrtus communis) |
Navadna mirta (Myrtus communis) je v zgodovini veljala za sveto rastlino. Predstavljala je simbol ljubezni in lepote. Bila je sveto drevo boginje Afrodite. Uporabljali so jo za pripravo ljubezenskih napojev v Grčiji in tudi drugod. Po neki starodavni legendi bi naj Adam prinesel vejico mirte iz raja kot spomin na srečne čase. Simbolizira tudi družinsko srečo, mir in zvestobo. Amuleti, ki so jih iz lesa mirte izdelovala nekatera ljudstva bi naj imeli čarobne lastnosti. Ženske so se kopale v mirtini vodi, nosile na glavi venčke spletene iz mirte. Tudi pri poročnih obredih je bila prisotna mirta, neveste so svojim družicam podarjale vejice mirte. Po pripovedovanjih je bila v judovski mitologiji Mirta ženska, ki so jo obsodili čarovništva in umorili, po tem dogodku pa se je spremenila v grm. Zgodb o mirti je veliko, še danes pa velja prepričanje, da se z mirto lahko zaščitite pred zlom.
Mirta v okrasnem loncu
Posajena doma v okrasnem cvetličnem loncu prinaša srečo in ljubezen
Mirta v času cvetenja (Myrtus communis) |
Mirtin liker
Za pripravo likerja potrebujemo: 1 kg jagod mirte, 1 kg sladkorja, 1 l žganja, Postopek priprave: sladkor počasi karameliziramo in mu dodamo jagode, zalijemo z 1 l žganja, precedimo in prelijemo v steklenice.
Listi in plodovi imajo več zdravilnih lastnosti
Eterično olje mirte je primerno za zdravljenje otroških bolezni, deluje izredno blago pomirjevalno. Uporablja se tudi v obliki masažnega olja, uničuje kužne klice, pospešuje celjenje, zato jo priporočajo pri ognojkih in turih. Eterično olje se uporablja pri težavah z aknami in mastno kožo. Z eteričnim oljem mirte uničimo naglavne uši. Za spodbujanje apetita žvečimo jagode. Jagode zboljšujejo delovanje želodca. Jagode se v kulinariki uporabljajo za pripravo jagnjetine, svinjine in perutnine.